Като за такава светла дата като рождения ден на блога ми съм Ви подбрал малко постничко заглавие, за жалост. Просто така се случиха нещата.

Автор: Колектив
Издател: Джемини
Формат: 130 Х 200
Година: 1992
Стр: 128
Цена: 13 лв (като за мене - 2)
За разлика от предишния брой, който рецензирах, този е меко казано, по-слабичък. Съдържа в себе си:
1. Чарлз Шефийлд - САФАРИ: никак не е лошо, само че стъпва на немалко експлоатираната във фантастиката идея за микрокосмоса. Не че е голям проблем, просто читателите от по-старо поколение, търсещи идейност ще видят прекалено много заемки и няма да им допадне.
2. Събин Тодоров - ПРЕВЪПЛЪЩЕНИЕ: разказът е носител на първа награда от конкурса Еротикон. Нелоша еротична фантастика.
3. Статия за американските командоси, следваща част - като човек, който не се интересува от подобни неща, естествено я прескачам.
4. Съществува ли задгробен живот? - оригинална анкета, проведена от английския спиритически клуб "Астра" сред много известни личности, сред които Томас Едисон, Хърбърт Уелс, Томас Ман, Хенри Форд и др. Отговорите им са доста интересни.
5. Ивайло Рунев - ПАНАИРИ, ПАНАИРИ...: позитивна статия за четвъртия национален панаир на книгата, провел се в НДК преди почти двайсет години. За който се интересува от подобни неща.
6. Майкъл Сканлон - КАНЗАС СИТИ КИТИ: военна фантастика с пътуване през алтернативни светове и реалности. Нищо, което да не сме чели или чували преди.
7. Ал Викърс - МУМЕНШАНЦ: втора част от романа на фантаста Александър Попов, подписал се тук с псевдоним. Сигурно творбата си струва, ала нацепена на части и пусната в поредни броеве на списание просто не върви; още повече, че следващи броеве на списанието няма и следващите части няма как да ги прочетеш.
8. Христо Пощаков - ИЗПИТ ЗА ДВАМА: сигурно най-добрата творба в списанието. Героят е изследовател на необитаема планета, спасява готина мацка, следва неочаквана развръзка и класически хепиенд. Това вече си струва.
9. Томас Крук - КАК ДА ПОДОБРИМ ПАМЕТТА СИ: кратка статия, написана от американски психолог. Изпитвали ли сте неприятното чувство, че тъкмо сте се запознали с някой и малко след това вече не му помните името? Тази публикация ще ви помогне в тази насока.
10. Боб Шоу - ФАТАЛНА ГРЕШКА: хубав разказ, който аз лично окачествявам като хорър. Интересен подход, не бях срещал досега такъв развой на събитията.
11. Между ентропията и ренесанса - статия, описваща проблемите на френската научна фантастика преди 18 години. Като знаем всички какви проблеми има българската такава днес, тази статия може да я прескочите с чисто сърце.
12. Писма от читатели, талон за абонамент и анкета - нямат нужда от описание.
Накратко - въпреки че на вид този брой изглежда по-добре от предходния, съдържанието му не е на такова ниво и ако оценката ми за 19-и брой на "Други Светове" е по-скоро да, то за 20-и брой е по-скоро не. Не е дебела книжка, но не си струва заради 2-3 разказа само.
Но контрата, както винаги, остава у вас.
Няма коментари:
Публикуване на коментар